Faydalı Bilgiler

Açılış töreninde görenleri mağazanıza çekecek 5 adım

 • Açılış töreninde görenleri mağazanıza çekecek 5 adım
  05 Mayıs, 2017

  Kuşkusuz ki mağaza açılışınızda ilgilenmeniz gereken fazlasıyla detay ve üzerinize oldukça sorumluluk vardır. Tüm bu yoğunluğun içinde açılışınızın ses getirecek, akılda kalıcı ve müşterilerinizi etkileyecek bir niteliğe sahip olması için yeterince özen göstermeniz de zor bir hedef olmaktadır. Ancak, müşterileriniz üzeirnde bırakacağınız ilk izlenim çok önemlidir. Bu yüzden açılış gününüzü şansa bırakmamak ve ziyaret edenleri kalıcı müşterilere dönüştürmek için sizlere çok özel ipuçları hazırladık.

  Etkinlik türüne ve bütçenize karar verin

  İşinizi kurma sürecindeki tüm görevleriniz ve önemli kararlarınız arasında işyeri açılışınıza ufak bir detaymış gibi yaklaşma yanılgısına düşebilirsiniz.Ancak, iyi planlanmış bir büyük açılış organizasyonu pazarlama planınızın çok önemli bir parçasıdır. İşlerinizin hız kesmeden ilerlemesi için insanları kapınızdan içeri adım atması çok önemlidir. Bunun için de bir açılış etkinliği ve kokteyli mükemmel bir fırsattır.

  Tabi ki bu başarılı bir büyük açılış için tüm kaynaklarınızı zorlamanız ve çok büyük paralar harcamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Doğrusunuz isterseniz, iş yeri kuruluş sürecinizde zaten fazlasıyla harcamanız ve kaynaklarınızı zorlayacak durumlar ortaya çıkacaktır.

  Büyük bir açılışın altından kalkmanın pek çok yolu vardır. Girişe bir kırmızı halı serer, üç beş masa sandalye ve pastaneden alacağınız birkaç ikramla da günü kurtarabilirsiniz. Eğer işletmenizi bir aile işletmesi olarak tanımlayıp küçük hedefler etrafında kurduysanız yakınlarınızı ve komşularınızı davet eder, hep birlikte bir açılış partisi düzenleyebilirsiniz. Ancak yolun başından profesyonel bir yolculuğa sağlam adımlarla başlamak isterseniz de o zaman işinin ehli bir açılış organizasyon firması ile çalışmanız en doğru seçim olacaktır. Bu noktadan itibaren açılış sürecinizdeki profesyonel çözüm ortağınız olacak organizasyon şirketi, açılış bütçenizi planlar, ekipman kiralama hizmetlerinizi gerçekleştirir, karşılama ve host hizmetlerini organize eder ve tüm detayları fiyat/performans hassasiyetiyle sizin için organize eder. Bunların yanında ikramlar ve yiyecek servisleri, süslemeler, reklam panolarınız, maskotlar, palyaçolar ve el ilanı dağıtımınız gibi altından kalkamayacağınız kadar fazla faaliyeti büyük bir özveriyle yerine getirir.

  Tüm bu süreç içinde özen göstermeniz gereken en önemli konu çalışacağınız açılış organizasyon şirketinin uzman ve tecrübeli bir firma olmasıdır. İşinin ehli çözüm ortağını bulmanız ve bu firma tarafından iş yerinizde yapılacak keşif ve ihtiyaç analizinizin tmaamlanmasıyla birlikte detaylı bir harcama ve bütçelendirme listesini beraber ortaya çıkarırsınız. Bazı tecrübeli organizasyon firmaları, yapılabilecek her çeşit iş yeir ve mağaza açılış organizasyonu açısından tecrübeli olduklarından sizlere paket seçenekleri sunarak bu aşamayı da son derece pratik hale getirebilirler. Açılış organizasyon paketleri arasından size uygun olanı seçmeniz için uzman firmanız sizi yönlendirecektir.

  Hazırlıklar için yeterince zaman tanıdığınıza emin olun

  Faaliyet alanınıza ve etkinliğinizin büyüklüğüne göre tüm süreçleri organize etmek için hem sizin hem de organizasyon firmanızın yeterince zamanı olduğuna emin olun. Amacınız mümkün olduğu kadar fazla müşteri çekerek firmanızı en iyi şekilde duyurmak olduğu için bu zamanlama çok önemlidir. Bu sayede açılış etkinliğinize davet edeceğiniz misafirlerinize haber vermek için yeterince fazla zamanınız olur. Aynı zamanda,organizasyonu gerçekleştirmesi için anlaştığınız da firmanın keşif yapması, size özel etkinliği planlaması, mekan hazırlıklarını ve süslemelerini de tamamlayarak en iyi sekilde hizmet edebilmesi için de hazırlık yapacak fırsatı elde etmiş olur. Özellikle metrelerce bina balon süslemeleri yapılması gereken durumlarda bu hazırlıkların tamamlanması için uzman firmanın önceden hazırlık yapması önemlidir.

  Bunların yanında açılış organizasyonu için görevli firmanın personeli ile birlikte kendi personelinizin de uyumlu çalışması için açılış süresince ve eğer söz konusuysa açılış kokteyli esnasında görev ve sorumluluklarının üzerinden geçmeniz de çok faydalı olacaktır.

  Hedef kitlenizi iyi belirleyin

  Firmanızın büyük açılışı sadece müşterilerinizi değil, aynı zamanda tedarikçilerinizi, iş ortaklarınızı ve ziyaretçi potansiyelinizi artıracak diğer kişileri hedeflemesi yararınıza olur. Açılışınız iş ilişkilerinizi kurmaya başlamanız için de büyük bir fırsattır.

  Eğer tecrübeli bir organizasyon firması ile çalışıyorsanız, açılış öncesinde firmayı hedeflediğiniz kitle ve müşteri profiliniz hakkında bilgilendirmeniz tüm bu sürecin sağlıklı yürümesi için yeterli olacaktır.

  Organizasyon esnasındaki medya planlaması da neredeyse organizasyonun kendisi kadar önemlidir. Fotoğraf ve video çekimleri, dağıtılacak ilanlar ve host görevleri ile müşteri ilişkileriniz ve ziyaretçileirnizin firmanız ve markanız hakkında doğru bilgilendirmeyi alması önemli olacaktır. Profesyonel bir organizasyon firması tüm bu süreçleirn altından başarıyla kalkacaktır.

  Açılış etkinliğinizin işinizle uyumlu olmasına önem verin

  Açılış etkiniğinizde ana faaliyet alanınıza uygun dokunuşlar hem marka kimliğinizi pekiştirecek hem de ana konseptinizle uyum sağlayarak akılda kalıcığınızı artıracaktır. Bu sebeple açılışınızı sadecestandart bir sunum ve gösteri oalrak değil işletmenizin "temasına" ve marka kimliğinize uygun bir sunum ve buna bağlı etkinlikler olarak düşünmeniz gerekiyor.

  Organizasyon çözüm ortağınız eğer bu alanda yetkinse, elinde her sektöre uygun farklı çözümler, sunumlar, eğlenceler ve pazarlama teknikleri ile sizi yönlendirecektir. Marka renklerinize uygun açılış süslemeleri, logonuzla uyumlu balon figürler ve balon süslemeleri, varsa kendi maskotunuzun şişme versiyonu veya tamamen markanıza uygun maskotlar, balon zeplinler, standlar, masa ve sandalye süslemeleri ve aklınıza gelebilecek daha nice ince detay ile açılış organizasyonunu adeta markanız için incelikle örülmüş bir uygulama haline getirebilirsiniz.

  Bunların yanında eğer gıda sektöründeyseniz ürünlerinizden tadımlık ikramlar sunmanız veya farklı türden ürün satışları yapıyorsanız ziyaretçilerinize eşantiyonlar ve promosyon ürünler sağlamanız da fazlasıyla faydalı olacaktır.

  Promosyonlar, indirimler ve diğer pazarlama stratejileri

  Açılış yapmanızın en önemli görevi hedef kitle ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek ve daha şimiden devamlı müşterilerinizin markanıza bağlanmasını sağlamaktır. Bu yüzden görkemli bir sunum, şov ve gösteriler, markanızın imajını doğru yansıtmak ne kadar önemliyse müşteirlerinize ürünlerinize alıştırmak ve mağazanıza alışmalarını sağlamak için onlara fırsatlar sunmanuz da o kadar önemlidir. Bunun için göz önünde tutmak istediğiniz ürünlerinizde açılışınıza özel çok avantajlı indirimler yapmak, promosyonlar düzenlemek ve indirim kuponları dağıtmak karşılıklarını fazlasıyla alacağınız yatırımlar olacaktır.

  Organizasyon firmanızla tüm bu indirim ve promosyon süreçlerinizi beraber planlamanız en doğru adım olacaktır. Bu sayede organizasyon firmanız ilanlarınızı, flyerlarınızı afiş ve tabelalarınızı ve reklam bayraklarınızı bu indirimleri en dikkat çekici ve akılda kalıcı şekilde hazırlayacak ve host hizmetlerinde görevli personellerini tüm bu fırsatları doğru tanıtacak şekilde görevlendirecektir.

  Zirve Organizasyon Logo

  Açılış Organizasyonlarında profesyonel çözüm ortağı: Zirve Organizasyon

  Zirve Organizasyon tüm bu adımları eksiksiz şekilde tamamlayacak ve açılış organizasyonunuz için en uygun bütçelere en profesyonel hizmeti alabileceğiniz İstanbul'da faaliyet gösteren uzman firmalar arasında baştadır.

  Açılış Organizasyonu

Öncesinde haber yok