Faydalı Bilgiler

Sünnet için en uygun dönem ve yöntem

 • Sünnet için en uygun dönem ve yöntem
  10 Haziran, 2017

  İdeal sünnet yöntemlerinden bahsederken, sadece sünnet operasyonu değil bu operasyonu geçiren çocuğumuzun psikolojisi ve organizasyonun asıl görevi de düşünülerek sünnet organizasyon yöntemleri de hassasiyetle uygulanmalıdır.

  Sünnet, eski çağlardan ve çok eski dönemlerden beri uygulanan bir yöntem olarak dini ve kültürel değerler yanında sağlık hassasiyetleri açısından uygun görülmüştür. Özelikle İslam dininde yer alan en önemli uygulamalar olmasının yanında diğer dinlerin mensuplarında da sıklıkla rastlanmaktadır.

  Sünnetin faydaları ve önlediği riskler

  Üroloji uzmanları ve tıp dünyasından saygıdeğer uzman doktorların büyük bir çoğunluğu sünnetin faydalarını vurgulamakta ve altını çizmektedir. Başlıca faydalarından bahsetmek gerekirse, erken yaşlarda uygulanan sünnet işlemi idrar yolu enfeksiyonları için riskleri önemli ölçüde düşürmektedir. Yapılan araştırmalar ve bulgular neticesinde sünnet olmayan çocuklarda olanlara oranla idrar yolu enfeksiyon riskinin yaklaşık 10-12 kat yüksek olduğunu ortaya çıkmaktadır. Diğer bir önemli faydası ise sünnetli erkeklerde penis cildi kanseri riskinin neredeyse yok denecek kadar az olmasıdır.. Sünnet olmayan erkeklerde bu kanserin çok daha sık görüldüğü istatistiksel bir gerçektir.

  Sünnet olmayanlarda genital hastalıklar da daha sık olarak gözlenmekte ve sünnet bu tür hastalıklar için risk boyutlarını büyük düzeyde düşürmektedir. Sünnetli kişilerde HPV adlı kanserojen virüsün daha az görülmektedir. Bu gibi tıbbi sebeplerden dolayı sünnet sadece dini veya kültürel bir gerekliliğin dışında sağlığa olan yararlarından da bahsedebiliyoruz. 

  Sünnet için en uygun dönem

  Hem sünnet olmanın bilincinde, korkularını aşmış ve hazır olması için uzmanlar tarafından 6 yaş ve sonrası oalrak önerilmektedir. Bu yaştan itibaren sünnet çocuğu  kendisi adına düzenlenecek görkemli bir sünnet organizasyonunun tadını çıkarabilir ve korkup acı çektiği bir süreç yerine hayatı boyunca, şehzadeler, prensler gibi ağırlandığı ve doyasıya eğlendiği bir organizasyon olarak hatırlayabilir.

  Tabi ki, bu noktada sünnet düğünü, merasimi ve bağlı etkinlikleri en iyi şekilde organize edecek bir sünnet organizasyon firması ile çalışmak çok önemlidir. Bu sayede, çocuklar palyaçolar, animatörler, maskotlar ve seçtikleri çizgi kahramanlarla, birbirinden eğlenceli oyunlarla unutamayacakları eğlenceler yaşayacak, tüm davetliler de mehter takımı, yeniçeri ve sünnet tahtı gibi tüm detaylarla muazzam bir sünnet düğünü organizasyonunu tecrübe edeceklerdir. Sünnet catering organizasyonu ve ilahi sanatçıları gibi detaylarla ziyafet ve müzik gösterisi gibi detaylar da bu organizasyonun en nitelikli ve tatmin edici şekilde yapılmasına büyük katkı sağlar.

  Sünnet için ideal yöntemler


  Pek çok çeşitli sünnet metotları içinde ideal diyebileceğimiz yöntemler arasında doktorlar ve uzmanların görüşü cerrahi sünnet olarak işaret edilmektedir. Cerrahi sünnet metotu ile, sünnet deris bütünüyle doğal bir biçimde kesilir ve ardından dikiş atılır. Sonsrasında, pansuman ile işlem tamamlanır. Bu cerrahi sünnet işlemi hem lokal hem de genel anestezi uygulanmasına elverişlidir.

  Cerrahi uygulama sonrasında yapılan pansumanın 24 saat kadar kalması önemli olmakla birlikte sünnet çocuğunun operasyon sonrası oyunları ve hareketlerini iyileşme süreci göz önünde tutularak sınırlaması önemlidir. Sadece bu sebepten tecrübeli sünnet organizasyon şirketleri, bir sünnet organizasyonunda ne şekilde çocuk oyunları ve etkinlikleri düzenlemesi gerektiğini iyi bilmelidir. Sünnet çocuğu oyunlardan mahrum kalırken diğer çocukların zıplayıp oynayacağı oyunlar organize etmek tecrübesiz bir organizasyon firmasının davranışıdr. Bu durumda sünnet çocuğu arkadaşlarının oyunlarına imrendiği için eksik hissedecek ve organizasyonlar ve şovlarla eğleneceği yerde sünnet stresi yaşayacaktır. Bu yüzden hareketli oyunlar yerine çocukların büyük bir ilgiyle izleyerek eğlenebilecekleri şöv ve gösteriler düzenlenmelidir. Yüz boyama etkinlikleri, palyaço gösterileri, yeniçeri ve mehter takımlarının seremonileri çocukları adeta büyüleyecek ve sünnet çocuğu diğer çocuklardan geri kalmadan tüm bu eğlencelerden faydalanabilecektir. Yani, ideal sünnet yöntemlerinden bahsederken, sadece sünnet operasyonu değil bu operasyonu geçiren çocuğumuzun psikolojisi ve organizasyonun asıl görevi de düşünülerek sünnet organizasyon yöntemleri de hassasiyetle uygulanmalıdır. Bunun için alabileceğiniz en iyi önlem tecrübeli ve işinin ehli bir sünnet organizasyon firması ile çalışmaktır.

   

  Zirve Organizasyon Logo

  Tecrübeli ve İşinin Ehli Sünnet Organizasyon Firması: Zirve Organizasyon

  Zirve Organizasyon, her bir organizasyon türü için dikkat edilmesi gereken hassasiyetlerin tümüne hakimdir. Sünnet düğününün manevi değerine, sünnet çocuğunun psikolojisi ve sağlığına en uygun organizasyon planlamasını uygulama alanında uzmanlık kazanmıştır. Çocuklar, misafirler ve tüm katılımcıların memnuniyetle tadını çıkaracakları bir organizasyon düzenlemek en büyük gururudur.

  Sünnet Organizasyonu